Kitaplar Öne Çıkan Kitaplar

Mirdad’ın Kitabı, Mikhail Naimy

Yazan Contessa

Lübnanlı yazar Mikhaïl Naimy’nin Mirdad’ın Kitabı adlı eseri ilk kez 1948’de yayınlandı. Yazar, Halil Gibran’ın arkadaşıydı.

Mirdad’ın kitabı basit ve açık bir dille yazılmış.İlişkiler, aşk, ego, hizmet, dua gibi birçok yaşam alanı yanısıra mantık ile inanç arasındaki ilişki hakkında da değerli bilgiler içerir. İçeriğinden bir kaç örnek:

Sevginin, kimsenin onu göklere çıkarmasına ihtiyacı yoktur. Sevgi, kendi değerini bulduğu yürekleri çıkarır göklere, diyor Mirdad, Mikail Naimy’nin bilgesi. Günümüz sevgi budalası insanın bunu anlaması güçte olsa, yeryüzünde okunması gereken kitapların sırasında ilk 10’da yer alır.

İnsanın sanatı ve öğrendikleri incir yapraklarından başka nedir? Onun, savaşın yolundaki krallıkları, ulusları, ırk ayrımları ve dinleri incir yaprağı tapınmasının kültleri değil midir?

Onun doğru ve yanlış, şeref ve şerefsizlik, adalet ve adaletsizlik kavramları ve sayısız gelenek ve görenekleri de incir yaprağı değil midir?

Değersiz olana değer vermesi, ölçülemeyeni ölçmesi, standartların ötesine olanı standart kalıplara sokmaya çalışması da artık yamanacak yeri kalmayan bel örtüsü yamamaya çalışmak değil midir?

Acıyla dolu hazlara olan oburluğu, kendini yoksullaştıran zenginliğe olan hırsı, boyun eğdiren hakimiyete olan susuzluğu ve kendini küçülten büyüklüğe olan ihtirası da incir yaprağı örtüsünden başka bir şey midir?

Çıplaklığını örtmek için yaptığı acıklı koşuşturmada yıllardır öylesine örtü biriktirdi ki bunları artık teninden ayırt edemez oldu. Ve insanın artık nefesi kesildi ve insan üzerindeki fazla tenlerden medet umuyor. Böylesine bir hezeyan içinde insan, bu yükü sırtından atmak dışında onu bu yükten kurtaracak her şeyi yapacaktır. Üstündeki fazla tenlerden kurtulmak istemekte ama bütün gücüyle de onlara tutunmaktır…

Yükseğe koyun yol gösterici levhanızı ve çağırmayın insanları onu görsünler diye. Işığa ihtiyacı olanlar, davetiye beklemezler ışığa koşmak için.